Make your own free website on Tripod.com

KAKAOLU KEK

2 veya 3 yumurta , 2 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 paket kabartma tozu veya 2 çay kaşığı karbonat, 2 çorba kaşığı kakao, 1 tutam tarçın, 3 su bardağından 2 parmak eksik un (1 bardağı köy unu olursa inanılmaz lezzetli ve yumuşak oluyor.)

YAPILIŞI: Yumurtalar hacmi büyüyünceye kadar iyice çırpılıyor. Sonra şeker ilave ediliyor. Tekrar hacmi iyice büyüyünceye kadar çırpılıyor. Daha sonra süt,yağ ilave edilip karıştırılıyor. Un ve kabartma tozu beraber karıştırılıp ilave ediliyor. Un iyice yedirildikten sonra fazla çırpılmaz, sertleşmesin diye. Sıvı haldeki hamurumuzdan 1su bardağı başka kaba alırız ve içine 2 çorba kaşığı kakao ilave edip karıştırırız.Kalan hamuru dibi yağlanmış ve unlanmış tepsiye dökeriz üstüne tarçın serperiz onunda üstüne kakaolu hamuru gezdirerek dökeriz. Arzu edilirse kırık ceviz, kuru üzüm, portakal vaya limon kabuğu rendesi beyaz hamura tepsiye dökmeden ilave edilebilir.

PÜF NOKTASI : Bu tarif için ideal tepsi ölçüsü 28-30 cm dir. Fırın ısısı da 180-190 derecedir. Isı ayarlı fırınınız yoksa daha 31 cm veya daha geniş tepsiye koyun 2 kere fırın kapağını açıp ısıyı düşürün . Dar bir kapta pişirip yüksek olsun istiyorsak fırın ısısını 180-190 derece ısıda iyice kabarana kadar pişirip (rengi değişmeden) , ısıyı 150 dereceye düşürürüz. Kek iyice pişip üstü koyu bir renk alınca hemen fırından çıkarırız, kurumasın diye. Altına ıslak bir bez koyarız ve buharı iyice çıktıktan sonra üstünü kapatırız.