Make your own free website on Tripod.com

KIYMALI PİDE 8 kişilik:

1 çorba kaşığı kuru bira mayası, 1 çorba kaşığı toz şeker, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 yumurta (hamurun üstüne sürmek için ) 1 çay bardağı sıvı yağ Ilık su (eli ısıtmıycak) 1 kilo veya daha fazlada olabilir.

Harcı için..(salça, tuz, nane ve karabiberle kavrulmuş kıyma, 4 tane kavrulmuş soğan )

YAPILIŞI : Bira mayası ılık suyla karıştırarak eritilir ve içine toz şeker ve tuz ilave edilerek karıştırılır. 5-10 dakika bekledikten sonra içine un koyulur ve ılık su ile kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Kabın üstüne ıslak bir bez konularak kabarması beklenir. Kabardıktan sonra elle bastırarak havası çıkarılır vehamur bir iki kere mıncıklanır. Bu işlem bir kere daha yapılır. Daha sonra hamur portakal büyüklüğünde parçalara ayrılır ve her parça bolca unlanır. Masanın üstüne bol un serpilir ve portakal büyüklüğündeki parça arkası önlü bolca unlanarak meyve tabağı büyüklüğünde açılır . İçine bolca kavrulmuş kıyma ve soğan koyulur. Üst ve alt uçlar birbirine sıkıca yapıştırılır ve kayık biçimi verilir. Üstüne fırça ile bol yumurta onunda üstüne bolsıvı yağ sürülür ve fırında hızlı ateşte pişirilir.

PÜF NOKTASI : Yumurta biraz tuz ve yağla karıştırarak çoğaltılır . Çiğ pideler bol zeytinyağı ile yağlanmış tepsiye konulur ve üstüne de bol zeytinyağı sürülürse lezzeti çok güzel olur.